Blog thumbnail

Eksploatacja maszyny

Blog thumbnail in

Pamiętaj, by przed przystąpieniem do wszelkich prac konserwacyjnych, najpierw wyłączyć prąd w maszynie!

Przed pierwszym cięciem napnij piłę do wartości 200 bar. Pierwsze cięcie będzie służyło temu, by piła mogła się dopasować.

Pamiętaj, aby zmieniać piłę raz na dwie godziny. Zbyt długa praca jedną piłą może doprowadzić do jej uszkodzenia i zbyt szybkiego zużycia. Metal zwiększa swoją objętość wraz ze wzrostem temperatury, kosztem większego odstępu między cząsteczkami co wpływa na wytrzymałość struktury. Dlatego po dłuższej pracy piła zmniejsza swoją wytrzymałość. W zachowaniu dłuższej żywotności pomoże zachowanie przynajmniej kilku godzinnych przerw pomiędzy dwu godzinnymi cyklami pracy każdej taśmy tnącej.

 W zestawie z pilarką otrzymujesz zestaw pięciu pił, a częste ich wymiany poskutkują dłuższym okresem eksploatacji. Nie zapomnij założyć rękawic w trakcie wymiany piły!

Zadbaj o dobre smarowanie ruchomych elementów maszyny: dwóch prętów gwintowanych odpowiedzialnych za poruszanie głowicy do zamierzonej  wysokości cięcia, śruby do napinania piły oraz łożyska i łańcuch znajdujący się na szczycie głowicy.

Ilustracja nr 1 Śruba regulująca wysokość cięcia, w tulei

Ilustracja nr 2 Śruba regulująca napięcie piły

Ilustracja nr 3 Łożysko z łańcuchem

Używaj smaru, kiedy zaobserwujesz jego braki na wspomnianych elementach wymagających smarowania. W przypadku prętów od wysokości cięcia najlepiej jest korzystać ze smaru Tavotte’a. Do pozostałych używaj smarów w spray‘u.

Co jakiś czas sprawdzaj, czy wszystkie podzespoły tnące są dobrze ustawione: czy rolki są na odpowiedniej wysokości i czy koła są równo ustawione.

Sprawdzaj stan chłodziwa. Znajduje się ono w niebieskim pojemniku po lewej stronie od panelu sterowniczego. Jako płynu chłodniczego możesz używać wody.

Zimą i w chłodniejsze miesiące zalecane jest używanie chłodziwa na bazie alkoholu np. płynu do spryskiwaczy, aby uniknąć jego zamarzania i uszkodzenia automatycznego zaworu odpowiedzialnego za podawanie chłodziwa podczas cięcia.

W zimowe dni po skończonej pracy zlej płyn chłodzący z przewodów chłodniczych, by uniknąć jego zalegania w rurkach, gdyż może się to skończyć jego zamarznięciem i uszkodzeniem przewodów i zaworu automatycznego.

W tym celu zakręć zawór na pojemniku, następnie wyjmij z niego rurkę, po czym uruchom piłę bez cięcia na kilka sekund, aż substancja chłodząca spłynie z przewodów, co przy okazji wyczyści piłę z trocin zalegających na ostrzu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wózek sklepowy

0
Brak produktów w koszyku.
Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter