Blog thumbnail

Panel sterowania i wymiana styczników

Blog thumbnail in

Pamiętaj, by przed przystąpieniem do wszelkich prac konserwacyjnych, najpierw wyłączyć prąd w maszynie!

SAM MK 2006 wyposażony jest w panel sterowania:

Ilustracja nr 1 Panel sterowania pilarki SAM MK 2006

Za jego pomocą użytkownik może włączyć i wyłączyć maszynę (odpowiadają za to przyciski po lewej stronie, zielony za włączenie a czerwony za wyłączenie pilarki), zmienić grubość cięcia (za pomocą zielonych przycisków, górny podnosi głowicę, a dolny opuszcza ją). Czerwony przycisk w górnym lewym rogu służy do awaryjnego wyłączania maszyny, w razie potrzeby.

Pilarka E SAM MK 2006 jest w pełni zautomatyzowanym modelem urządzenia, oraz posiada dużo bardziej rozbudowany panel sterowniczy:

Ilustracja nr 2 Panel sterowania pilarki E SAM MK 2006

Główny włącznik prądu w maszynie znajduje się na prawej ścianie bocznej panelu sterowniczego maszyny.

Górna część panelu to kolejno od lewej włącznik / wyłącznik piły, kierunek posuwu po torowisku przód / tył, załącznik falownika do elektrycznego posuwu, płynny regulator prędkości maszyny, przyciski góra / dół służące do manualnej regulacji wysokości cięcia.

Po podłączeniu zasilania i uruchomieniu przepływu prądu odczekaj chwilę, aż komputer uruchomi panel programatora.

W modelu E SAM MK 2006 jesteś w stanie automatycznie ustawić parametry takie jak grubość cięcia za pomocą przycisków na panelu. Ponadto miary można zaprogramować. Służy do tego niebieski przycisk „program”, dzięki czemu maszyna zapamiętuje miary i nie musisz ich wpisywać manualnie za każdym razem.

Model E SAM MK pozwala także na pracę gdy awarii ulegnie programator grubości cięcia. W przypadku jego uszkodzenia manualnie, za pomocą przycisków góra / dół umiejscowionych w prawym, górnym rogu panelu sterującego ustawiamy żądaną grubość cięcia, którą pozwoli nam określić miara i wskaźnik zamontowana tuż za panelem sterującym. 

Wymiana styczników

Pamiętaj, by przed przystąpieniem do wszelkich prac konserwacyjnych, najpierw wyłączyć prąd w maszynie!

Jeśli z niewyjaśnionych przyczyn maszyna nie chce ruszyć i słyszysz dziwne dźwięki dobiegające ze skrzynki sterowniczej to w pierwszej kolejności sprawdź sprawność styczników. 

W celu wymiany styczników najpierw musisz otworzyć panel sterowania. Możesz to zrobić np. śrubokrętem:

Ilustracja nr 3 Wnętrze panelu sterowania pilarki SAM MK 2006 

Ilustracja nr 4 Styczniki w pilarce SAM MK 2006 (obecnie produkowane)

W wersji podstawowej maszyny styczniki występują potrójnie. Aby je wyjąć, musisz po prostu odkręcić trzymające je śruby. Nowy stycznik znajdziesz w każdym sklepie z elektroniką. Następnie musisz już tylko wkręcić nowy stycznik w miejsce starego.

W wersji pilarki E SAM MK 2006 styczniki występują pojedynczo i znajdują się na drzwiczkach panelu, po lewej stronie. Wymieniamy je w ten sam sposób jak w modelu podstawowym, poprzez wykręcenie śrub ze starego stycznika, wstawienie nowego i wkręcenie śrub.

Ilustracja nr 5  Wnętrze panelu sterowania pilarki E SAM MK 2006 – drzwiczki ze stycznikami

Mechanizm płynnego rozruchu 

Obok styczników znajduje się mechanizmu płynnego rozruchu maszyny, przydatny jeżeli natężenie prądu w Twoim gospodarstwie domowym jest niższe niż 32 ampery i powoduje to problemy przy uruchamianiu pilarki. 

W takim wypadku przestaw włącznik mechanizmu o dwa w górę. Jeżeli to nie poskutkuje, przekręć go o dwa stopnie dalej. Silnik bę miał wydłużony rozpęd co pozwoli mu wejść na właściwe obroty i przy tym nie będzie tak obciążał instalacji elektrycznej. 

Ilustracja nr 6 Mechanizm płynnego rozruchu w pilarce SAM MK 2006

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wózek sklepowy

0
Brak produktów w koszyku.
Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter